Jak se starat o tetování

Hojení pomocí strupů

    Aby Vaše tetování bylo krásné a zdravé, je nutné dodržet pokyny tatéra. O tetování je nutné se starat prakticky okamžitě po příchodu domů. Během celého procesu hojení, budete potřebovat hlavně tyto věci: tekuté antibakteriální mýdlo, hojivou mast (viz. v článku) a trpělivost.

    1 – Krycí folii sejměte z rány nejdříve po 2 hodinách a nejdéle po 6 hodinách od zakrytí rány. Před zahájením očisty tetování je nezbytné si VŽDY omýt ruce tekutým antibakteriálním mýdlem, ideálně horkou vodou.

    2 – Ránu omýváme vlažnou vodou, protože potřebujeme kůži očistit od veškerých tekutin (plazma, krev, koagulanty atd), které tělo vylučuje. Tato činnost by neměla trvat déle než 2-3 minuty. Nechceme ránu rozmočit a tím poškodit tetování.

    3 – Vždy sušíme čistým ručníkem (ideálně jednorázovými vícevrstvými utěrkami apod.). Dbejte na čistotu rány, uvědomte si, že tetování je první 2-3 dny otevřená rána a je velmi náchylná na zanesení bakteriemi a jinými nečistotami. Nikdy nesušte ránu tahem, vždy pouze jemně přikládejte ručník! V době, kdy se vytvoří stroupky si nešetrným otíráním rány můžete vytrhat strupy a společně s nimi i tetovací barvu.

    4 – Proces omývání a sušení opakujeme 3x denně (ráno – odpoledne – večer), popřípadě i vícekrát, pokud se zpotíte nebo ránu znečistíte.

    5 – V DEN TETOVÁNÍ NEMAŽEME KŮŽI HOJIVOU MASTÍ! Tuto činnost zahájíme až druhý den, hned ráno po omytí. Prosíme, výhradně používejte masti doporučené tatérem.

    6 – Hojivou mast – InkTrox (dostupná ke koupi ve studiu); jako alternativa je Infadolan nebo Kalciová mast – vtíráme jemně do kůže. Vždy pouze malou vrstvu, rána nesmí být udušená velkou vrstvou masti. Dobře vetřená mast nezanechá stopy na kůži. Stejně jako očistu ran i mazání je nutné opakovat 3-5x denně (pokud je kůže vlhká, nemá cenu mazat znovu). Zjednodušeně řečeno – mažeme vždy, když je rána suchá!

    7 – Strupy začnou pokrývat tetování během druhého až třetího dne. Můžete pociťovat zvýšenou svědivost nebo také bolestivost. V té době je třeba dávat pozor aby rána nebyla suchá. Přejdeme tím problémům jako je praskání strupů a k prodloužení doby hojení.

    8 – Celková doba hojení závisí na vaší dobré péči o tetování a zároveň jakou disponujete hojivou predispozicí. Minimální doba hojení je 8-10 dní. Berte v potaz, že tetování se hojí ještě další 3 týdny pod povrchem kůže. Celková doba hojení tedy zabírá celý měsíc.

    9 – Jakmile vypadají všechny stroupky, můžete přestat mazat hojivou mastí. Začneme 1 denně (cca týden) mazat tělovým mlékem s obsahem vitamínu E pro lepší výživu kůže. Tělovým mlékem mažeme i po celkovém zahojení tetování (2-3x týdně). Berme v úvahu, že když je kůže dobře vyživená, je tetování zdravější, vypadá živěji, barvy jsou tmavší a pestřejší.

Hojení pomocí Dermalize folie

    Dermalize folie, zabraňuje nečistotám dostat se k čerstvému tetování a napomáhá hojení. Folie je prodyšná (rána stále dýchá a hojí se i pod ní) a přesto nepropouští vodu a nečistoty. Lze se tak s ní sprchovat. Při sundání se nemůže stát, že by se společně s folii odstranily i vytvořené stroupky. Kůže je klidnější, není tak oteklá a stroupky jsou podstatně menší, než bez použití Dermalize folie.

Návod na sundání:
– Folii sundejte dle potřeby po 1 až 3 dnech

         Pokud se pod folii vytvoří větší množství tekutiny, doporučuji sejmout folii již po 24 hodinách. 

         Jestliže tekutina bude hnědé barvy (krev, plazma smíchaná s barvou) není to nic špatného, tělo se přirozeně zbavuje látek, aby zacelilo ránu – většinou se vyskytuje ve velmi malém množství – je to zcela běžné.

         Pokud je tam jen málo tekutiny, případně žádná, ponechejte folii 2-3 dny

Způsob sundání Dermalize folie:

          Najděte růžek v nejvyšší části folie (stahujeme od vrchu dolů), a odloupněte ho, pomalým tahem směrem dolů sejměte folii. Věnujte se tomu po delší dobu a nic neuspěchejte. Pomalými tahy směrem dolů odstraňujeme folii, dokud není celá dole.

          Pokud je sundávání příliš nepříjemné, doporučuji použít teplejší sprchu (klidně ve vaně ponořit na 15 minut do teplé vody), aby lepidlo povolilo a folie tak šla snáze odtrhnout.

          Po odstranění folie, nové tetování umyjeme vlažnou vodou pomocí antibakteriálního mýdla (Protex, Isana, apod).

          Sušíme jemnými přítlaky, nikoliv tahem, ideálně jednorázovými papírovými kuchyňskými utěrkami.

          Následně tetování namažeme doporučeným krémem na hojení čerstvého tetování (InkTrox, Infadolan, Beliveva Tattoo ,Hustle Butter atd-dostupné ve studiu). – vtíráme jemně do kůže. Vždy pouze malou vrstvu, rána nesmí být udušená velkou vrstvou masti. Dobře vetřená mast nezanechá stopy na kůži. Stejně jako očistu ran i mazání je nutné opakovat cca 3-5x denně (pokud je kůže vlhká, nemá cenu mazat znovu). Zjednodušeně řečeno – mažeme vždy, když je rána suchá!

          Pokud na tetování zůstaly zbytky lepidla od folie, nic si z toho nedělejte, tetování to nijak neškodí a za čas zmizí samy. Hlavně to nedrhnout ať nepoškodíte tetování.

          Strupy začnou pokrývat tetování během druhého až třetího dne. Můžete pociťovat zvýšenou svědivost nebo také bolestivost. V té době je třeba dávat pozor aby rána nebyla suchá. Přejdeme tím problémům jako je praskání strupů a k prodloužení doby hojení.

          Celková doba hojení závisí na vaší dobré péči o tetování a zároveň jakou disponujete hojivou predispozicí. Minimální doba hojení je 8-10 dní. Berte v potaz, že tetování se hojí ještě další 3 týdny pod povrchem kůže. Celková doba hojení tedy zabírá celý měsíc.

          Jakmile vypadají všechny stroupky, můžete přestat mazat hojivou mastí. Začneme 1 denně (cca týden) mazat tělovým mlékem s obsahem vitamínu E pro lepší výživu kůže. Tělovým mlékem mažeme i po celkovém zahojení tetování (alespoň 1x týdně). Berme v úvahu, že když je kůže dobře vyživená, je tetování zdravější, vypadá živěji, barvy jsou tmavší a pestřejší.

Pokud by nastaly jakékoliv problémy s hojením, neváhejte mne kontaktovat, ať už telefonicky či zprávou. Průběh hojení mě též zajímá!

Dermalize Pro Folie

    Nově, u nás ve studiu, lze zakoupit obálku Dermalize Pro, s obsahem 5ks folii 10x15cm. Dermalize folie chrání čerstvé tetování od znečistění rány prachem, zanesení infekce a urychluje hojení.

    Balení je vhodné na velké tetování, případně středně velké tetování a u menších tetování vystačí na vícero aplikací. Praktické využití má folie obzvláště v letních měsících, kdy je v ovzduší kvůli suchu více prachu (folie zabrání vniknutí nečistot do rány). S Dermalize Pro folii je možné se bez obav koupat i v bazénu, je třeba zvýšené opatrnosti aby folie nebyla poškozená, jinak nebude její funkčnost 100%.

Pozor, pokud máte reakci na náplasti, určitě doporučuji nejdříve o tom s námi promluvit. Při zvýšené citlivosti na náplasti může i na tuto náplast vzniknout alergická reakce (zarudnutí kůže, svědivost, boláčky v místech kde byla folie atd…)

Video návod na aplikaci Dermalize Pro folie

Zdroj: Youtube: Dermalize Pro

Aplikace a sejmutí Dermalize Pro folie + průběh hojení

Zdroj: Youtube: Anrijs Straume Tattoo

Jak vlastně probíhá celá fáze hojení po aplikaci Dermalize folie, na tomto videu aplikována na 2 dny.

Folii je možné nechat na tetování déle, pokud si hodláte pořídit Dermalize folii na domácí použití, doporučuji:

  • folii sundat 2. den po aplikaci
  • tetování umýt antibakteriálním mýdlem (nedoporučuji to sprchovat tolik jako ve videu, stačí méně, ale dostatečně aby se z rány dostaly zbytky lepidla z předchozí aplikace folie)
  • osušit jednorázovými papírovými utěrkami (lehce přikládáme, nestíráme) -pečlivě osušit samotné tetování i okolí – folie na mokré kůži nebude správně držet
  • aplikujte folii s dostatečným rozsahem okolo tetování, aby při možném odlepení rohu folie hned nedošlo ke kontaminaci rány (alespoň 2cm na každou stranu)
  • druhou aplikaci folie je možné sejmout po dalších 3-5 dnech – čím déle tam folie je tím menší stroupky na kůži vznikne

Fotky tetování při použití Dermalize Pro folie

Odstranění folie

 

Folii sundáme po 2-3 dnech, může se ale stát že se folie začne odlupovat sama. Obzvláště na místech, které jsou často namáhané – lokty, ohyby, kolena, záda, krk…

V tomto případě, se folii snažíme na místě udržet co nejdéle to jde. Ideálně za pomocí papírové zdravotnické pásky (papírové nemají tak agresivní reakci u lidí s citlivou kůži).

 

 

 

 

Folii sundáme tak, že si odloupneme růžek a pomalu stahujeme folii směrem dolů. POZOR netaháme směrem od těla ale DOLŮ po kůži (netahá to pak tolik tu kůži).

Pokud máte pocit, že je to velmi nepříjemné, skočte si na 15 minut do vany a folii nahřejte v teplé vodě. Lepidlo povolí a pak je sundávání mnohem příjemnější.

 

Po sejmutí folie, mohou na kůži zůstat zbytky lepidla. Není se čeho bát, není to nic špatného. Během mytí, krouživými pohyby jemně odstraníme zbytky a to co tam zůstane časem pustí díky dostatečnému mazání.

Tetování umýváme tekutým antibakteriálním mýdlem (nejlepší zkušenost mám s firmou Protex, ale dále je vhodná Isana apod.).

Ránu osušíme jemnými přítlaky ideálně papírovými ubrousky – jsou jednorázové, takže zamezíte zanesení rány.

Folie a sport

Výhodou Dermalize Pro folie, je ta, že prakticky nejste ničím limitovaní. Oproti běžné potravinové folii, kterou běžně dostáváte v tetovacích studiích, se nemusíte bát, že se vám do rány dostane nečistota, nebo že budete omezeni po celou dobu hojení.

S touto folii je možné běžně sportovat, ALE POZOR, je třeba si uvědomit – při sportu se tělo ochlazuje (pocení), tetování pod folii není výjimkou. Pokud s folii cvičíme, je třeba počítat, že se pod folii udělají váčky s potem.

Přesto je folie svým způsobem výhra. Pokud je léto a chceme se věnovat svým koníčkům, ať už plavání, běhu či bruslení, byl to  bez této ochranné folie vždy pořádný risk.

Nově se však není čeho bát. Pokud plánujete nějaké takové aktivity, lze si v našem studiu koupit balíček s 5 kusy 10x15cm folie. A tak už není problém pokud se při sportu zpotíte, jednoduše si doma folii přelepíte a tadaaaa, blbne se bez obav venku znovu dál aniž byste ohrozili svoje nové dílo.